Factfulness

Musikskatt för miljarder

Det började med Britney Spears och Baby One More Time 1999. Det var första gången Max Martins snurrade högst upp på Billboardlistan. Sedan dess har det blivit ytterligare 27 listettor – och rejält med klirr i kassan.

Max Martin
Max Martins är efter Paul McCartney den mest framgångsrike låtskrivaren någonsin. Nu har hans musikal Sverigepremiär. Foto: Axel Öberg.

I februari är det svensk premiär för musikalen & Julia, som berättar den klassiska Shakespeare-sagan ur Julias perspektiv – till tonerna av Max Martins hitlåtar. Sedan den hade premiär i England 2019 har den gått från klarhet till klarhet och spelas fortfarande på Broadway.

Att blanda Max Martin och Shakespeare kan låta som helgerån för vissa, men frågan är om inte Max Martin faktiskt är den moderna popmusikens Shakespeare. Och glöm inte – som alla lärare älskar att säga – att Shakespeare faktiskt var populärkultur på sin tid. Hans dramer var allt annat än snofsig finkultur.

&Julia poster
Snart är det dags för musikalen & Julia att få svensk premiär. Den har gjort succé i bland annat London och på Broadway.

Det är lätt att glömma hur stor och framgångsrik Max Martin faktiskt är. Han är trots allt inte den som framför sina låtar, utan agerar i bakgrunden bakom världsstjärnor som Taylor Swift, Ariana Grande, Backstreet Boys, Justin Timberlake, The Weeknd – och otaliga fler.

Men han är en av världens mest framgångsrika låtskrivare någonsin, i alla fall mätt i antal ettor på Billboard-listan. Hela 28 ettor har han skrivit, varav han själv har producerat 26, något som bara Paul McCartney trumfar med 32 förstaplatser.  

Ett annat mått på hans framgång är naturligtvis pengarna. Han har sedan en tid tillbaka flyttat tillbaka till Sverige och tagit med sig en del av sina bolag hit. Hans koncern C add 4 redovisade ett eget kapital på 1,7 miljarder kronor förra året. Vinsten uppgick till 295 miljoner kronor. Dessutom har han en rad bolag i andra länder som det är svårt att få insyn i.


Max Martin tillsammans med sin fru Jenny Pettersson och dotter Doris Sandberg.
Max Martin tillsammans med sin fru Jenny Pettersson och dotter Doris Sandberg. Foto: Shutterstock.

Heter egentligen: Karl Martin Sandberg

Ålder: 54 år

Bor: Stockholm

Familj: Fru Jenny Petersson, en vuxen dotter

Född och uppvuxen: På Ekerö utanför Stockholm


Max martin
Sedan några år tillbaka bor Max Martin i Sverige igen – men han har fortfarande kvar en studio i Los Angeles. Foto: Shutterstock.

C add 4 (koncernbolag)

Eget kapital: 1,7 miljarder kronor

Omsättning: 710 miljoner

Resultat: 295,5 miljoner


Martin Sandberg Production

Äger och förvaltar musikrättigheter

Omsättning: 409 miljoner

Resultat: 561 miljoner


MXM Music

Musikförlag och produktionsbolag.

Omsättning: 536 miljoner

Resultat: 82,5 miljoner


Sirod

Mark och fastigheter.

Bokfört värde: 121,7 miljoner


Hillcrest

Mark och fastigheter.

Bokfört värde: 265 miljoner


Nitram

Mark och fastigheter.

Bokfört värde: 223 miljoner

Utöver sina helägda bolag äger Max Martin också 25 procent av skönhetsbolaget Obayaty.

Källa: Dagens Industri


Blandade skivomslag
Britney Spears, Taylor Swift, Backstreet Boys, Justin Timberlake, Pink, The Weeknd … listan på artister som Max Martin samarbetat med tar aldrig slut.

1. 1999, ...Baby One More Time, Britney Spears

2. 2000, It's Gonna Be Me, 'Nsync

3. 2008, I Kissed a Girl, Katy Perry

4. 2008, So What, Pink

5. 2009, My Life Would Suck Without You, Kelly Clarkson

6. 2009, 3, Britney Spears

7. 2010, California Gurls, Katy Perry feat. Snoop Dogg

8. 2010, Teenage Dream, Katy Perry

9. 2010, Raise Your Glass, P!nk

10. 2011, Hold It Against Me, Britney Spears

11. 2011, E.T., Katy Perry featuring Kanye West

12. 2011, Last Friday Night T.G.I.F., Katy Perry

13. 2012, Part of Me, Katy Perry

14. 2012, One More Night, Maroon 5

15. 2012, We Are Never Ever Getting Back Together, Taylor Swift

16. 2013, Roar, Katy Perry

17. 2014, Dark Horse, Katy Perry feat. Juicy J

18. 2014, Shake It Off, Taylor Swift

19. 2014, Blank Space, Taylor Swift

20. 2015, Bad Blood, Taylor Swift

21. 2015, Can't Feel My Face, The Weeknd

22. 2016, Can't stop the feeling! Justin Timberlake

23. 2020, Blinding Lights, The Weeknd

24. 2021, Save Your Tears, The Weeknd with Ariana Grande

25. 2021, My Universe, Coldplay x BTS

26. 2024, Yes, and? Ariana Grande

27. 2024, we can't be friends (wait for your love), Ariana Grande

28. 2025, The Fate of Ophelia, Taylor Swift


Publicerad 24.11.2025