Fem experter om 2026
Hur kommer 2026 bli? Vi bad fem av Nordeas experter spana in det nya året. Vilka är de viktigaste lagändringarna? Vad händer med konjunkturen? Och hur kommer det gå på börsen? Kom ihåg var du läste det först!

Hur kommer svensk makroekonomi utvecklas 2026?
Mycket talar för att konjunkturläget normaliseras redan i år. Förutsättningarna för en stark återhämtning med en tillväxt på upp mot 3 procent är goda.
En djupare lågkonjunktur än i andra jämförbara länder vänds nu och ger en högre tillväxt. Strukturen på svensk ekonomi ger allt som oftast större kast. Över tid har svensk BNP per capita emellertid legat väl i linje med den amerikanska, men till mycket lägre skuld.
Framöver är Sverige ett av de länder som har bäst förutsättningar att få en gynnsam utveckling. Svensk ekonomi växte på bred front redan under hösten 2025.
Till det läggs nu en mycket expansiv budget riktad mot hushållen. Det samtidigt som hushållen har sett över sina balansräkningar och byggt upp ett historiskt högt buffertsparande. Även skulderna ökar igen, i linje med det historiska snittet, vilket ytterligare driver på efterfrågan och ger en skjuts till bostadsmarknaden.
Bostadspriserna förväntas stiga, men inte mycket mer än i linje med den disponibla inkomsten.
Inflationen blir mycket låg, inte minst på grund av den tillfälligt sänkta matmomsen. Huvudscenariot är att Riksbanken ser igenom det och ligger still med styrräntan innevarande år. Räntor med längre löptider har stigit och lär fortsätta upp ytterligare något då efterfrågan på kapital ökar. Även staten driver på med stora investeringar i till exempel försvaret.
Kronan har stärkts mer än ändra valutor, inte minst mot dollarn. Den trenden lär bestå om vi får rätt om konjunkturen.
Den oordning vi ser i vår omvärld bör tas på stort allvar, men ur ett konjunkturellt perspektiv är förutsättningar för tillväxt goda. Det bådar gott för svenska exportbolag.
Annika Winsth, chefekonom Nordea

Vad kan man förvänta sig av Stockholmsbörsen 2026?
Som alltid när det gäller aktier är framtiden oviss och riskerna många. De senaste årens positiva utveckling i kombination med förhöjda värderingar, i framförallt USA, gör marknaden känslig för negativa nyheter och geopolitiken lär göra sig fortsatt påmind. Men jag tycker ändå att förutsättningarna är på plats för ännu ett positivt börsår.
Först och främst ser den globala konjunkturen ut att fortsätta växa i god takt, en bit över tre procent. Detta är en bra utgångspunkt för den svenska börsen som är beroende av såväl omvärlden som ett fortsatt positivt sentiment som håller uppe riskaptiten. Den för svensk del så viktiga europeiska konjunkturen har äntligen börjat visa tecken på att kunna återhämta sig där stimulansåtgärder, främst i Tyskland, är en viktig ingrediens. Samtidigt ser den amerikanska ekonomin ut att hålla upp relativt väl, där räntesänkningarna från Fed stärker utsikterna.
På hemmaplan har den svenska ekonomin sent omsider tagit fart ordentligt och med finanspolitiska stimulanser och en konsument som står redo ser 2026 ut att bli ett bra tillväxtår. I ett sådant scenario ser vinsttillväxten ut att accelerera på Stockholmsbörsen, vilket normalt är en bra förutsättning för högre aktiekurser.
Givet den bild jag målar upp finns goda möjligheter för att börsuppgången breddas framöver och att fler sektorer och segment bidrar till en fortsatt positiv utveckling. För svensk del kom 2025 mycket att handla om banker – som knappt påverkades alls av Trumps höjda tullar. Råvarubolagen gynnades av stigande priser på industri- och ädelmetaller och även verkstadsbolagen återhämtade sig i takt med att de visade sig hantera situationen bättre än befarat.
Hälsovårdssektorn, som nu värderas till historiskt låga nivåer, hade det tuffare men även här finns goda möjligheter till återhämtning framöver, när de politiska motvindarna mojnar och prisbilden klarnar.
Får vi rätt i en stärkt inhemsk efterfrågan borde det vara en gynnsam miljö för bolag med stor exponering mot vår hemmamarknad, däribland konsument- och byggrelaterat. Även fastighetssektorn bör kunna gynnas i ett scenario där vinsttillväxt och aktieåterköp kan bli teman för året. De förbättrade förutsättningarna för den svenska konjunkturen i kombination med effekterna av de lägre räntorna är också en miljö som borde gynna de mindre bolagen, som haft det tufft på börsen de senaste åren.
Martin Björsell, aktiemarknadsanalytiker, Nordea Private Banking

Vilka förändringar på det familjejuridiska området ser du fram emot i år?
Det korta svaret är vad det blir av utredningen En arvs- och testamentsrätt i tiden.
Familjejuridiskt har vi i Sverige en ålderdomlig lagstiftning. Ärvdabalken är sedan slutet av 1950-talet och det är mer än 37 år sedan en större översyn av arvs- och testamentsrätten gjordes. Den befintliga lagstiftningen har helt enkelt inte hängt med, varken i de nya familjekonstellationer som många lever i eller den ekonomiska och digitaliserade världen vi vant oss vid. Därför ser jag mycket fram emot vad den nya utredningen kommer fram till.
Utredningens uppdrag har varit att ta ställning till åtta olika frågeställningar, bland annat om det ska införas ett frivilligt testamenteregister i offentlig regi och om vi är redo att skriva digitala testamenten. Kan formkraven uppfyllas? Ett testamente ska ju upprättas skriftligt och bevittnas, detta blir intressant att se hur man kommer att lösa.
Utredningen har också tittat noggrant på arvsrätten, till exempel om det ska införas ett stärkt skydd för efterlevande sambo med gemensamma barn. En annan intressant fråga är arvsrätten för kusiner, som togs bort 1928 då Allmänna Arvsfonden infördes. Ska arvsrätt för kusiner återinföras?
Betänkandet, som presenterades i slutet av augusti 2025, är nu ute på remiss hos berörda myndigheter och intresseorganisationer och tanken är att förändringarna i lag ska träda i kraft 2027.
Detta kommer jag och mina kolleger att följa med stort intresse under 2026.
Caroline Törnquist, familjerättsjurist, Private Banking

Kommer några lagändringar genomföras inom skattejuridiken i år?
Det nya skatteåret har inburit en rivstart med en mängd nya lagar.
För privatpersoner är en av de viktigaste förändringarna att den skattefria grundnivån för sparande på investeringssparkonto och kapitalförsäkring höjs från 150 000 kronor till 300 000 kronor. Det innebär att det kommer att vara skattefritt att spara upp till den nivån.
De flesta kommer få lite mer i plånboken genom höjd brytpunkt för statlig inkomstskatt, förstärkt jobbskatteavdrag för personer upp till 66 år och förhöjt grundavdrag för de som fyllt 66 år. Även utlandsbosatta svenskar kommer att få mer i plånboken genom att SINK-skatten sänks.
Från och med i år är det inte möjligt att göra något ränteavdrag för blancolån, andra lån utan säkerhet, överbryggningslån vid köp av ny bostad eller lån av privatperson.
För våra kunder som är företagare innebär det en hel del förändringar med nya 3:12-regler. Här finns både vinnare och förlorare. Det viktiga är att alla företagare tar reda på hur de nya reglerna påverkar just dem. En glädjande nyhet för företagare är att de numera kan få skattereduktion när de ger penninggåvor till social hjälpverksamhet eller vetenskaplig forskning.
Under våren kommer även nya regler för skogsägare med både en ersättningsfond för naturvårdsmark och naturvårdskonto för periodisering av ersättning för naturvårdsavtal.
Hur resten av valåret blir är svårt att sia om redan nu, men vi vet av erfarenhet att budgeten brukar innehålla en hel del valfläsk med sänkta skatter. Jag ser med stort intresse fram emot ett nytt spännande skatteår!
Pernilla Frisk, affärsjurist i Private Banking

Vilket tillgångsslag och marknader tror du mest på för 2026?
Globala aktiemarknader ser ut att få medvind 2026 tack vare stark vinsttillväxt och en gynnsam ekonomisk utveckling. Mindre åtstramande penningpolitik från centralbankerna och ljusare konjunkturutsikter talar för att aktier fortsatt är tillgångsslaget med bäst möjligheter. Obligationsmarknaden erbjuder stabilitet och riskspridning, men högst potential bedöms som sagt främst finnas inom aktiesegmentet.
Europa sticker ut som särskilt intressant, med förbättrade tillväxtmöjligheter och attraktiva värderingar. Ekonomiska reformer och finanspolitiska insatser stärker regionens utsikter. I USA är trenden fortsatt positiv, men marknaden styrs mycket av techjättarna och värderingen är mer ansträngd, vilket kan öka svängningarna.
Sverige har haft ett tuffare år än andra regioner, men förväntas återhämta sig i takt med europeisk tillväxt och inhemska stimulansåtgärder. Svenska aktier kan alltså dra fördel av både lokal och internationell medvind.
Tillväxtmarknader är en annan del av aktiemarknaden som väntas gynnas av starkare konjunktur. Särskilt hög vinsttillväxt ligger i estimaten hos bolagen i Sydkorea och Taiwan.
Sektormässigt väntas Finans gynnas av högre räntenivåer, en stark konjunktur och politiska medvindar i USA, medan Hälsovård erbjuder stabil tillväxt och motståndskraft mot osäkerhet. Båda sektorerna kommer till attraktiv värdering givet förutsättningarna. Inom Dagligvaror är utsikterna svagare när ekonomin går starkt och sektorn väntas halka efter.
Karl Larsson, investeringsstrateg, Nordea
Publicerad 29.12.2025



