Bolagspärlan som fortsätter växa
Det är något speciellt med entreprenörshistorier som startar från scratch och till synes av en ren tillfällighet. På 20 år har Syster P växt från att vara en hobbyverksamhet till en etablerad aktör i smyckesbranschen. Nu visar företaget rekordsiffror – och hoppas kunna växa i Europa…
Det började med en liten avstickare under en resa till Shanghai för över 20 år sedan. Systrarna Emma och Annikki hittade ett varuhus där de bara sålde två saker: pärlor och ädelstenar.
– Vi blev helt tagna av alla stenar som hängde i färgordning. Vi köpte en stor säck stenar, gick tillbaka till hotellet och började göra smycken. När vi kom hem köpte vi en bok som hette Gör dina egna smycken. Och så där fortsatte det, säger Annikki Schaeferdiek.
Så småningom fick de kontakt med en frisör som erbjöd sig att sälja smyckena i sin salong. Det gick en vecka, sedan ringde frisören och sa att de var slut.
– När kommer det fler smycken, frågade hon. Jaha, tänkte vi, då får vi väl starta ett bolag. Sedan skaffade vi fler och fler återförsäljare. Helt plötsligt hade vi kanske tio stycken och då insåg vi att vi inte kunde fortsätta att göra smyckena själva längre, utan att vi var tvungna att lägga ut produktionen.
Det ena gav det andra. Verksamheten växte med kunderna, och till slut var de tvungna att fatta ett beslut. De hade båda varsitt vanligt jobb (Emma som inköpare inom modebranschen, Annikki som ingenjör inom tech). Tiden började bli knapp, varenda ledig stund gick åt till att designa, planera och sälja smyckena.

Syster P
Vad: Ett svenskt smyckesföretag.
Omsättning: 56 miljoner (2025).
Vinst: 8,5 miljoner (2025).
Ägare: Systrarna Emma Lindberg och Annikki Schaeferdiek.
– Sommaren 2010 bestämde vi oss för att säga upp oss och satsa helt och hållet på Syster P. Vi hade kommit till ett läge när det inte gick att sköta både vanliga jobb och företaget. Det var antingen eller.
Resten är, som det brukar heta, historia. Nyligen släpptes förra årets siffror, som visade att Syster P omsatte 56 miljoner och kunde visa en vinst på 8,5 miljoner kronor – betydligt mer än året innan dess. Det går helt enkelt väldigt bra för Syster P.
Ni är verksamma i en oerhört konkurrensutsatt bransch. Vad är det som skiljer er från era konkurrenter?
– Det går ju aldrig att säga exakt vad det är. Men redan från första början har vi hela tiden gjort våra smycken på vårt sätt. Min syster Emma är kreativ chef och har ett sällsynt öga för detaljer och en naturlig känsla för vad som är i tiden. Det är hennes drivkraft att omsätta det i smycken som är enkla, klassiska och skapade för att bäras varje dag.
Hur ser den typiska Syster P-kunden ut?
– Vi har en väldigt bred kundgrupp. Men huvudmålgruppen är kanske en kvinna som är 25–40 år som tycker att det är värt att lägga lite pengar på både kläder, smycken och accessoarer till sig själv. En ganska trendmedveten och urban person, men ingen modeslav.
De allra flesta kunderna köper direkt via e-handeln, och storsäljaren är sedan flera år bokstavshalsbanden. Man kan själv plocka ihop berlocker så de bildar initialer, ord eller förkortningar för att skapa ett personligt smycke.
Hur ser er verksamhet ut om tio år?
– Jag tänker att vi finns ute i många fler europeiska länder. Det har varit jättekul att kunna utveckla vårt bolag själva och växa de senaste 20 åren. Men vi skulle nog gärna se att tempot gick upp lite till de närmaste 10 åren. För det finns ju mycket kvar att göra.
Foto: Syster P
Publicerad 26.06.2026



