Kultur

Semestra på White Lotus-hotellen

Halva nöjet med succén White Lotus är hotellen. Handlingen kretsar alltid kring resenärer på oerhört exklusiva hotell – där man naturligtvis kan bo på riktigt. Här är hela listan.

Villa Tasca, Palermo
Även om de inte hade figurerat i tv-succén White Lotus, hade de här hotellen varit värda en omväg. På bilden syns Villa Tasca i Palermo. Foto: Villa Tasca.

När tv-serien White Lotus hade premiär sommaren 2021 blev den en omedelbar framgång. Inte bara för att manus, musik, skådespelare och regi var i toppklass – miljön var rent ögongodis.

Poster The White Lotus
Samtliga tre säsonger av White Lotus utspelar sig i hotellmiljö. Bilden är från första säsongen, som utspelar sig på Hawaii.. Bildkälla: HBO Max.

Första säsongen utspelar sig på Hawaii, närmare bestämt på Four Seasons Resort Maui i Wailea. Lyxen, palmerna, utsikten, de ljumma vindarna, vågornas brus och den femstjärniga servicen var en inte så liten del av seriens attraktionskraft. Plus att vi då hade levt under pandemins reseförbud i ett drygt år.

Säsong två utspelade sig på Sicilien i Italien, och även här intog miljöerna en huvudroll. I stället för nybyggd, amerikansk femstjärnig lyx fick vi vältra oss i klassiska, marmorbelagda italienska interiörer medan cikadorna frenetiskt för oväsen i kvällningen. Interiören i karaktären Quentins villa är minst sagt spektakulär. Huset – Villa Elena – är själva motsatsen till amerikanskt nybygge. När det beskrevs i tidskriften Architectural Digest, lät det så här:

Villa Elena. Bildkälla:
Villa Elena på Sicilien är kanske den mest spektakulära miljön i White Lotus: en villa med anor från 300-talet – före Kristus. Bildkälla: Francis York / Foto: Oberto Gili Inc.

”Detta 1800-talskloster är byggt på en normandisk villa från 1100-talet, som ersatte ett moriskt palats från 900-talet, som ersatte en romersk villa från 400-talet, som i sin tur ersatte en grekisk villa från 300-talet – före Kristus.”

Så när nu säsong tre av White Lotus finns att se på Max, är det klart att mångas blickar riktas mot miljöerna. Ingen kommer bli besviken. I stället för marmor, cikador och krispigt medelhav bjuds det på lummig djungel och tropiska, kritvita stränder. Merparten av säsongen utspelar sig på Four Seasons Koh Samui i Thailand.


Första säsongen höll man sig till ett hotell, på grund av pandemin. Men Four Seasons Resort Maui står sig bra. Foto: Four Seasons Resort Maui.

Four Seasons Resort Maui

Eftersom hela säsong 1 spelades in under pandemin, var man tvungna att begränsa sig till ett hotell. Men det är inte vilket hotell som helst – femstjärnigt, beläget precis vid den kritvita stranden, nedanför berget Haleakalā. Havet erbjuder snorkling i världsklass och en rad andra vattensporter. Golfbanor av yppersta klass finns i närheten.


På  Four Seasons San Domenico Palace har storheter som Audrey Hepburn, Elizabeth Taylor och Sophia Loren bott. Foto: Four Seasons San Domenico Palace.

San Domenico Palace, Taormina

Merparten av handlingen utspelar sig på detta klassiska hotell, där storheter som Greta Garbo, Marlene Dietrich, Ingrid Bergman, Audrey Hepburn, Elizabeth Taylor och Sophia Loren har bott. Hotellet invigdes 1896, men byggnaden är ett tidigare dominikanskt kloster från 1400-talet. Här finns tre restauranger i världsklass och 111 utsökta rum. Förutom Michelin-belönad mat, paradisisk utsikt och medelhavsbad kan man göra utflykter till vulkanen Etna eller den närliggande amfiteatern från 200-talet före Kristus.

Villa Tasca är det givna husrummet för dig som uppskattar 80 000 kvadratmeter trädgård och egen svandamm. Foto: Villa Tasca.

Villa Tasca, Palermo

I ett avsnitt åker karaktärerna Daphne och Harper till ett hus för att ha en tjejkväll. Det huset är Villa Tasca och är en utsökt villa från 1800-talet som går att hyra. Gäster kan njuta av en välfriserad trädgård på 80 000 kvadratmeter, som bland annat har egna citrusodlingar, en sjö med svanar, ett växthus och spektakulär pool. Kock, butler och övrig servicepersonal ingår.

Villa Elena är larger than life. Inredningen är en barockdröm av bladguld, sammet och bonader. Foto: Villa Elena/Francis York / Foto: Oberto Gili Inc.

Villa Elena

Anorna går tillbaka till 300-talet före Kristus. Det är inrett av arkitekten Jacques Garcia, som inspirerats av barockens snirkligheter, guld och sammet. Det går att hyra Villa Elena, men bara under vissa förutsättningar.


Vissa hotell har egen dietist, andra sin egen marinbiolog – som Four Seasons Resort Koh Samui. Foto: Four Seasons Resort Koh Samui.

Four Seasons Resort Koh Samui

Huvudhotellet för den tredje säsongen ligger avsides på en av Thailands mest besökta öar, Koh Samui. Här kan besökare slappna av helt i någon av de 60 villorna eller 15 privata residensen. En uppsjö av behandlingar finns att tillgå, liksom barer, restauranger och aktiviteter. Hotellet tar hållbarhet på allvar och har en egen marinbiolog, som ska se till att hotellets påverkan på de närliggande korallreven blir minimalt.

Villa Jacinta ligger nära allt, men ändå helt själv. Här känns det som att sväva ovanför djungeln. Bildkälla: Villa Jacinta/onefinestay.

Villa Jacinta

En modernistisk dröm av glas och betong, som liksom flyter ovanpå den lummiga djungeln. Trots att huset ligger avsides, är det bara fem minuter från stranden. Fyra extravaganta sovrum, med privata spa-badrum, balkong och storslagna utsikter.

The Anantara Mai Khao Phuket Villas är byggda som en sydthailändsk by – fast med lyxstandard. Foto: The Anantara Mai Khao Phuket Villas.

The Anantara Mai Khao Phuket Villas

De här 91 husen är designade som om de vore en sydthailändsk by och ligger på gränsen till en av Thailands största nationalparker. Man erbjuder privata yacht-kryssningar, thaiboxningskurser på stranden och solnedgångsdrinkar i någon av de tolv barerna och restaurangerna. Varför inte den japanska Tree House-baren, högt upp i trädkronorna?


Publicerat 24.03.2025