Personligt

”Nyfikenheten har alltid varit drivkraften”

Som nybliven chefsstrateg på Nordea följer Marie Giertz världsekonomin på nära håll. Med lång erfarenhet av makroekonomi, kapitalförvaltning och sparande hjälper hon kunder att navigera i en omvärld som präglas av både osäkerhet och möjligheter.

Marie Giertz
Efter många år inom finanssektorn ser Marie Giertz fram emot att bidra till att stärka Nordeas position inom rådgivning och investeringar.

– Det som lockar mig mest är att få arbeta med marknader, investeringar och de stora ekonomiska frågorna. Det är områden som har följt mig genom hela karriären och som jag fortfarande tycker är otroligt stimulerande, säger hon.

I rollen som chefsstrateg handlar mycket om att sätta ekonomiska skeenden i ett sammanhang och hjälpa kunder att fatta välgrundade beslut.

– Det gäller att förstå vad som händer i världen, hur det påverkar marknaderna och vad det kan betyda för olika typer av investerare. Alla har olika mål, olika tidshorisonter och olika riskprofiler, och då behöver råden också sättas i rätt sammanhang.

I en tid då många investerare upplever osäkerhet kring geopolitik, inflation och marknadsutveckling återkommer hon till vikten av långsiktighet.

Marie Giertz
För Marie Giertz börjar god rådgivning med att förstå kundernas olika behov och perspektiv. ”Jag vill att kunderna ska känna att Nordea är en trygg partner.”

Marie Giertz

Familj: Dotter (22 år) och son (16 år).

Bor: Danderyd.

Utbildning: Nationalekonom.

Karriär: Lång karriär inom bank och finans, försäkring och kapitalförvaltning i olika roller.

Läser just nu: Mycket Nordeamaterial för tillfället, men på nattduksbordet ligger flera böcker och väntar, bland annat Moralisk ambition av Rutger Bergman, Klanen av Pascal Engman och Maskiner som tänker av Irma Strümke.

Förebild: Starka kvinnor i släktens historia. I min yrkesroll finns flera framstående personer men uppskattade Assar Lindbeck som en engagerad person i samhällsdebatten. Hade förmånen att ha honom som lärare på universitetet under den svenska finanskrisen.

Dold talang: Har tyvärr inga dolda – skulle väl vara att jag är en fena på att städa. Rätt avkopplande dessutom.

Lägger pengar på: Tennisträning och middagar på stan med vänner.

– Man behöver fundera över vad långsiktigt sparande betyder för en själv och försöka se igenom den kortsiktiga volatiliteten. Marknader kommer alltid att röra sig upp och ned, men den som investerar för framtiden behöver acceptera att risk och avkastning hänger ihop.

Hon betonar också betydelsen av en stabil grund i sparandet.

– Det klassiska rådet står sig fortfarande. Börja med en väldiversifierad portfölj som du känner dig trygg med och anpassa sedan innehaven efter dina mål och din riskaptit.

Konsten att lyssna

När Marie Giertz blickar framåt hoppas hon att Nordea ska fortsätta stärka sin position som en av de mest förtroendeingivande aktörerna inom rådgivning och investeringar.

– Jag vill att kunderna ska känna att Nordea är en trygg partner som erbjuder kloka råd och hjälper dem att fatta välgrundade beslut.

Under karriären har hon haft både specialist- och ledarroller. Den viktigaste lärdomen om ledarskap är enkel.

Marie Giertz
Nyfikenhet och förmågan att lyssna har varit två röda trådar genom Marie Giertz karriär.

– Att lyssna. Det är avgörande att förstå människorna omkring sig och ta tillvara deras perspektiv. Samtidigt tror jag att man alltid måste behålla sin nyfikenhet och vilja att utvecklas.

Karriärvägen har inte varit detaljplanerad. Snarare tvärtom.

– Jag har aldrig haft en exakt femårsplan. Ofta öppnar sig möjligheter längs vägen, och då gäller det att vara öppen för dem. När man tar sig an en ny roll handlar det om att fokusera på uppgiften här och nu och fundera över vad man kan bidra med.

Intresset för ekonomi växte fram under studietiden. Det var först när hon läste nationalekonomi på universitetet som hon upptäckte hur fascinerande makroekonomi kunde vara. Det var samma period som Riksbanken höjde räntan till 500 procent, i början av 1990-talet.

– Det var en väldigt spännande period i svensk ekonomi och det var då jag bestämde mig för att det var det här jag ville arbeta med.

Första jobbet som nationalekonom var på Handelsbanken, därefter har Marie Giertz varit chefsekonom på bland annat Länsförsäkringar och Svensk Exportkredit samt kapitalförvaltningschef på Kåpan Tjänstepensionsförening. Dessutom har Marie haft många olika styrelseuppdrag genom åren, det senaste på Cancerfonden.

Marie Giertz
Intresset för nationalekonomi väcktes under studietiden när Riksbanken höjde räntan till 500 procent.

I dag är det just kombinationen av analys, samhällsutveckling och marknader som fortsätter att fascinera henne. Nationalekonomin ger, som hon beskriver det, ett slags helikopterperspektiv på världen – möjligheten att förstå lite om väldigt mycket.

När hon inte följer marknaderna – vilket hon medger kan vara svårt att helt låta bli – hämtar hon energi från familj, vänner och tennisbanan.

– Jag tycker om att träna och spelar gärna tennis. Och om jag ska välja ett favoritslag får det nog bli min forehand-attack.

Ett offensivt slag som kanske också säger något om hennes sätt att möta nya utmaningar: med nyfikenhet, engagemang och blicken riktad framåt.


Text: Elin af Klintberg Foto: Hannes Söderlund

Publicerad 19.07.2026